Szkolenia online: jak zacząć? – Praktyczny poradnik

Szkolenia online: jak zacząć?

W dzisiejszych czasach rozwój technologii pozwala nam na zdobywanie wiedzy i umiejętności nie tylko w tradycyjny sposób, ale również poprzez szkolenia online. Dzięki nim możemy rozwijać się w wybranym zakresie bez konieczności wychodzenia z domu. Szczególnie w obecnych trudnych czasach, kiedy większość z nas pracuje zdalnie, korzystanie z szkoleń online może okazać się niezwykle wartościowe.

Dlaczego warto wybrać szkolenia online?

 • Łatwy dostęp do wiedzy – szkolenia mogą być prowadzone przez doświadczonych ekspertów, którzy przekazują swoją wiedzę i doświadczenie online.
 • Wygodne rozwiązanie – szkolenia online dają możliwość uczenia się w wybranym przez nas miejscu i czasie. Nie musimy martwić się o dojazd na zajęcia czy harmonogram szkolenia.
 • Oszczędność czasu i pieniędzy – nie musimy tracić czasu na dojazdy ani ponosić kosztów związanych z wynajmem sali szkoleniowej czy materiałami dydaktycznymi.
 • Indywidualne tempo nauki – szkolenia online pozwalają nam uczyć się w naszym własnym tempie. Możemy przewijać, zapauzować oraz wrócić do materiałów w dowolnym momencie.
 • Zróżnicowana oferta – na rynku istnieje wiele platform internetowych oferujących szkolenia online. Możemy wybrać spośród szerokiej gamy kursów, które będą odpowiadać naszym zainteresowaniom i potrzebom.

Jak znaleźć odpowiednie szkolenie online?

Kiedy już zdecydujemy się na korzystanie z szkoleń online, warto wiedzieć, jak znaleźć odpowiednie dla siebie kursy. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą pomóc w dokonaniu właściwego wyboru:

 1. Zdefiniuj swoje cele – przed rozpoczęciem poszukiwań warto określić, czego oczekujemy od szkolenia online. Określmy, jakie umiejętności chcemy zdobyć, a także jaki poziom zaawansowania nas interesuje.
 2. Przeglądaj platformy e-learningowe – istnieje wiele platform internetowych, które oferują różnorodne szkolenia online. Sprawdźmy recenzje i opinie innych użytkowników, aby wybrać godne zaufania źródło wiedzy.
 3. Sprawdź program kursu – zanim zdecydujemy się na konkretny kurs, warto zapoznać się z jego programem. Upewnijmy się, że tematyka szkolenia jest zgodna z naszymi oczekiwaniami i potrzebami.
 4. Sprawdź opinie – przeczytajmy opinie innych uczestników szkolenia lub kursu. Ten rodzaj informacji może dać nam pewność, czy dana oferta spełnia nasze oczekiwania.
 5. Zobacz przykładowe lekcje – niektóre platformy umożliwiają zapoznanie się z fragmentami lekcji przed zapisaniem się na kurs. Wypróbujmy kilka próbek, aby ocenić, czy styl prowadzenia zajęć odpowiada naszym preferencjom.
  Jakie szkolenia dla managerów

Jak skutecznie uczyć się online?

Biorąc udział w szkoleniach online, warto wiedzieć, jak skutecznie korzystać z tych zasobów. Poniżej znajdują się kilka porad, które mogą pomóc w skutecznym uczeniu się online:

 • Zapewniaj odpowiednie warunki – znalezienie cichego miejsca do nauki oraz wyłączenie wszelkich rozpraszaczy, takich jak telewizor czy telefon, wpłynie korzystnie na naszą skuteczność i koncentrację.
 • Ustal harmonogram – warto stworzyć harmonogram nauki, aby móc systematycznie pracować nad zdobywaniem wiedzy.
 • Bądź aktywny – uczestnicz aktywnie w zajęciach, zadawaj pytania i angażuj się w dyskusje. To pomoże w lepszym przyswojeniu materiału.
 • Utrzymuj kontakt z innymi uczestnikami – nie bój się kontaktować z innymi uczestnikami szkolenia. Możecie wymieniać się doświadczeniami i uzupełniać wzajemnie wiedzę.
 • Wykorzystuj różnorodne materiały – korzystaj z różnorodnych źródeł, takich jak filmy instruktażowe, prezentacje czy materiały dodatkowe. Dzięki temu poszerzysz swoją wiedzę na dany temat.

Podsumowanie

Szkolenia online są doskonałym sposobem na rozwijanie się i zdobywanie nowych umiejętności. Dają one możliwość nauki w elastycznym czasie i miejscu, co jest szczególnie wartościowe w obecnym czasie pracy zdalnej. Warto jednak pamiętać, żeby wybierać szkolenia, które odpowiadają naszym celom i potrzebom oraz korzystać z różnych narzędzi i strategii, które pomogą nam efektywnie uczyć się online.