Jak wyczyścić kołnierz z lisa – Poradnik krok po kroku

Wstęp: Co to jest kołnierz z lisa?

Kołnierz z lisa to modny dodatek do zimowych płaszczy, kurtki lub kamizelek. Jest to ozdoba wykonana z futra lisa, która zwykle znajduje się na krawędzi kołnierza. Takie akcesorium dodaje elegancji i stylu, jednak jego utrzymanie w czystości może być nieco skomplikowane. W tym poradniku krok po kroku pokażemy Ci, jak wyczyścić kołnierz z lisa w domu, bez konieczności oddawania go do pralni czy bardzo kosztownego czyszczenia chemicznego.

Jak wyczyścić kołnierz z lisa – Przed czyszczeniem

Sposób I – Czyszczenie za pomocą mleka i sody oczyszczonej

Jeśli Twój kołnierz z lisa ma niewielkie plamy lub zabrudzenia, możesz je usunąć za pomocą mleka i sody oczyszczonej. Oto krok po kroku, jak to zrobić:

  1. Nałóż mleko na plamę za pomocą miękkiego pędzla lub gąbki do makijażu.
  2. Po kilku minutach delikatnie wytocz sodę oczyszczoną na plamę.
  3. Pozostaw na kilka minut, a następnie dokładnie przetrzyj wilgotną gąbką.
  4. Jeśli plama jest bardziej oporna, wymieszaj wodę i ocet w równych proporcjach i delikatnie spryskaj kołnierz. Pozostaw na kilka minut, a następnie przetrzyj wilgotną gąbką.

Sposób II – Usuwanie pyłu i kurzu z kołnierza z lisa

Jeśli Twój kołnierz z lisa jest po prostu zakurzony, możesz usunąć pył i kurz bez konieczności moczenia go w wodzie.

  1. Nałóż na kołnierz zmiotkę lub miotełkę i delikatnie wyczyść futro.
  2. Jeśli kołnierz jest bardzo zabrudzony, użyj odkurzacza z końcówką szczotkową, aby usunąć kurz i brud. Trzymaj końcówkę odkurzacza daleko od futra i używaj go delikatnie, aby nie uszkodzić futra.
  Jak wyczyścić kieszeń pralki? Odkrywamy 5 sprawdzonych sposobów

Jak wyczyścić kołnierz z lisa – Czyszczenie za pomocą pary

Jeśli Twój kołnierz z lisa jest silnie zabrudzony, możesz go wyczyścić za pomocą pary. Pamiętaj, że ta metoda nie nadaje się do wszystkich rodzajów futer, więc upewnij się, że Twoje futro jest odpornie na wysokie temperatury przed użyciem tej metody. Oto, jak wyczyścić kołnierz z lisa za pomocą pary:

  1. Włącz żelazko z opcją pary.
  2. Powoli przechodź nad kołnierzem, aż do momentu, gdy futro stanie się trochę wilgotne.
  3. Przetrzyj kołnierz wilgotną gąbką, aby usunąć brud i zabrudzenia.
  4. Zostaw kołnierz na chwilę, aby wysechł, a następnie użyj szczotki do futra lub grzebienia, aby przywrócić mu miękkość i blask.

Jak wyczyścić kołnierz z lisa – Czyszczenie mechaniczne

Jeśli Twoja kołnierzy z futra nie reaguje na powyższe metody, możesz oddać go do specjalisty, który zajmie się czyszczeniem mechanicznym. To, co jest tutaj istotne, to cena takiego zabiegu i możliwość oddania kołnierza do punktu czyszczenia w danym mieście. Ceny czyszczenia mechanicznego wykańczają się ok. 30 zł lub więcej.

FAQs

Jakie produkty powinienem unikać przecierania kołnierza?

Nie używaj wody chlorowanej lub jakiegokolwiek rozpuszczalnika podczas czyszczenia kołnierza z lisa. Te produkty mogą zniszczyć futro i sprawić, że kołnierz stanie się kruchy.

Co zrobić, jeśli plamy lub zabrudzenia nadal pozostają na kołnierzu?

Jeśli plamy lub zabrudzenia są nadal widoczne na kołnierzu, możesz spróbować ponownie przetrzeć go wilgotną gąbką lub oddać go do profesjonalisty do czyszczenia mechanicznego.

Podsumowanie

Wyczyścić kołnierz z lisa w domu może być skomplikowane, ale dzięki tym prostym metodą jest to zadanie do wykonania. Zacznij od usunięcia pyłu i kurzu za pomocą zmiotki lub miotełki, a następnie spróbuj usunąć zabrudzenia za pomocą mleka i sody oczyszczonej. Jeśli te metody nie działają, spróbuj powycierać swoje futro za pomocą pary lub oddać go do specjalisty do czyszczenia mechanicznego. Pamiętaj, żeby unikać produktów podczas przecierania kołnierza, które mogą zniszczyć futro, takich jak woda chlorowana lub rozpuszczalniki. Cieszy się czystym kołnierzem z przyjemnością!

  Jak wyczyścić klemy od akumulatora - Najlepsze sposoby