Jak wyczyścić kolanko w zlewie? 7 prostych sposobów

Jak wyczyścić kolanko w zlewie? 7 prostych sposobów

Wszyscy znamy to uczucie, kiedy w kuchni pojawi się zapach z zlewu. To zazwyczaj oznacza, że jest coś nie tak z kolankiem w zlewie. Kolanko może być blokowane przez resztki jedzenia, tłuszcz i inne zanieczyszczenia. I choć może to wydawać się skomplikowane, znajomość kilku prostych sposobów na jego wyczyszczenie może pomóc Ci zapanować nad sytuacją. W tym artykule przedstawimy 7 prostych sposobów na to, jak wyczyścić kolanko w zlewie.

Metoda 1: Soda oczyszczona i ocet

Gdy zauważysz, że woda przepływa przez kolanko w zlewie wolno, soda oczyszczona i ocet mogą pomóc, aby wróciła ona do normalnej szybkości. Wystarczy wymieszać pół szklanki sody oczyszczonej z pół szklanki octu i wlać mieszaninę do zlewu. Po kilku minutach można przepłukać całość ciepłą wodą.

Metoda 2: Gorąca woda z mydłem

Jeśli masz do czynienia z lekkim zatkanym kolankiem, gorąca woda z mydłem może wystarczyć, aby je wyczyścić. Wystarczy nalać kilka litrów gorącej wody z mydłem do zlewu i poczekać, aż zaczynie przepływać bez przeszkód.

Metoda 3: Soda oczyszczona i sol

Jeśli soda oczyszczona i ocet nie pomogą, można spróbować zastosować sodę oczyszczoną i sól. Wymieszaj równą ilość sody oczyszczonej i soli i wlej mieszankę przez zatkanie w kierunku wykonania ruchu okrężnego. Pozostaw na kilka godzin lub na całą noc, a następnie przepłucz dużą ilością gorącej wody.

  Jak wyczyścić klawiaturę komputera? Zobacz najlepsze sposoby!

Metoda 4: Sól i lód

Jeszcze jednym sposobem na pozbycie się tłuszczu w zlewie jest połączenie soli i lodu. Wymieszaj solę z kostkami lodu i włóż mieszaninę do zlewu. Ruchy wirujące pomogą oczyścić zatkane kolanko. Po kilku minutach można przepłukać całość ciepłą wodą.

Metoda 5: Wykorzystanie odkurzacza

Jeśli kolanko jest bardzo zatkane, można wykorzystać odkurzacz do odsysania zanieczyszczeń z zlewu. Wystarczy wyjąć kartridż odkurzacza i przyłożyć wylot do zatkania w zlewie. Odkurzacz powinien przyciągnąć zanieczyszczenia, a kolanko zostanie odblokowane.

Metoda 6: Wykorzystanie rurki

Jeśli żadna z powyższych metod nie działa, można spróbować wykorzystać rurkę. Włóż rurkę do zatkania w zlewie i zacznij ją obracać. To powinno pomóc w usunięciu nagromadzonego tłuszczu i innych zanieczyszczeń.

Metoda 7: Wykorzystanie specjalistycznych środków

Jeśli wszystkie wymienione wyżej metody zawiodły, można skorzystać ze specjalistycznych środków dostępnych w sklepach. Warto jednak pamiętać, że wiele z nich może być bardzo agresywnych dla rur i dlatego warto używać ich ostrożnie.

FAQs

Jakie produkty mogę używać, aby wyczyścić kolanko w zlewie?

Można wykorzystać soda oczyszczoną, ocet, sól, lód, rurkę i specjalistyczne środki dostępne w sklepach.

Czy soda i ocet mogą uszkodzić rury?

Soda oczyszczona i ocet są naturalnymi produktami o niskim poziomie pH, które raczej nie uszkadzają rur.

Czy kubki kawy i herbaty mogą zatykać zlew?

Tak, pozostałości z kubków kawy i herbaty mogą zatykać zlew, dlatego warto umyć je zanim umieścimy je w zlewie.

Podsumowanie

Zatkane kolanko w zlewie może być bardzo frustrujące, ale warto wiedzieć, że istnieje wiele sposobów na jego wyczyszczenie. Najprostszymi metodami są gorąca woda z mydłem i soda oczyszczona z octem, ale jeśli to nie wystarczy, warto wypróbować pozostałe sposoby opisane powyżej. Pamiętaj jednak o ostrożności i unikaj agresywnych środków, które mogą uszkodzić rury.